Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/centrumelk/centrumelk.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/centrumelk/centrumelk.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/centrumelk/centrumelk.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
SACROTRUCK – ŚLADAMI PAPIEŻA – Centrum oświatowo-dydaktyczne w Ełku

SACROTRUCK – ŚLADAMI PAPIEŻA

SACROTRUCK to interaktywne muzeum, kino, mobilne centrum kultury, ośrodek szkoleń i warsztatów, „centrum dowodzenia” na czterech kołach, który dociera ze swoimi kulturalnymi i dydaktycznymi zasobami prosto do człowieka. Idea wykorzystania samochodu pół-ciężarowego jako ośrodek kultury ma na celu zwiększenie dostępności bogatych treści w mniejszych miejscowościach. SACROTRUCK odwiedzi 55 wiejskich parafii Diecezji Ełckiej. Wybór miejscowości nie jest przypadkowy, bowiem w ich okolicach odpoczywał Karol Wojtyła – papież, miłośnik przyrody i sztuki.

Każda wizyta w danym miejscu będzie trwała 2 dni. Pierwszy dzień będzie przeznaczony na kulturę, drugi - na spotkanie lub warsztaty w zależności od zapotrzebowania w danym miejscu. Planujemy m.in. spotkania z aktorami, pedagogami, historykami, psychologami. Spotkania będą otwarte zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Ideą projektu jest bowiem zachęcenie do integracji międzypokoleniowej.

Szerzenie kultury odbywa się w duchu wartości, jakimi kierował się Jan Paweł II. Papież Polak był poetą, aktorem, dramaturgiem, miłośnikiem podróży, wypraw kajakowych, wędrówek i wycieczek. Kochał piękno, sztukę i naturę, a trasy, które przemierzał wraz z młodymi naukowcami krakowskiego Środowiska akademickiego zostały nazwane Szlakami Papieskimi.

Na terenie Diecezji Ełckiej z inicjatywy J. E.Ks. Bpa Jerzego mazura SVD, Biskupa Ełckiego, powstały trzy takie szlaki. Każdy z nich ma inne przesłanie, inną tematykę i trasę, którą podejmujemy wyruszając w podróż po śladach Wielkiego Polaka. Trasa z Ełku do Wigier nosi nazwę „Tajemnice Światła” – tu rozważamy przesłanie, jakie papież zostawił nam w nowej części różańca. Szlak kajakowy z Wigier do Studzienicznej – „Tajemnice Zawierzenia” przypomina o papieskich aktach zawierzenia, jakich dokonał w różnych etapach swego życia, począwszy od najbardziej znanego – wyrażonego w słowach Totus Tuus. Natomiast Kajakowy Szlak Papieski z Krutyni do Pisza – „Apostołów Miłosierdzia” przybliża nam tajemnicę Bożego Miłosierdzia i jego orędowników – św. s. Faustynę, bł ks. M. Sopoćko i oczywiście św. Jana Pawła II. Wędrówki Szlakami Papieskimi to doskonała sposobność do pogłębienia wartości duchowych i podjęcia aktywności fizycznej w otoczeniu piękna natury, poznając je z perspektywy kajakowej, pieszej, rowerowej, autokarowej, samochodowej, konnej lub narciarskiej. Mogą nimi pielgrzymować juniorzy i seniorzy, młodzież szkolna i akademicka, rodziny z dziećmi i osoby samotne, grupy zorganizowane lub po prostu zgrana ekipa przyjaciół. Jest na nich miejsce dla każdego.

Nazwa SACROTRUCK jest „mrugnięciem” w stronę foodtrucków, czyli mobilnych restauracji i barów z ambitnym podejściem do jakości serwowanego jedzenia. W odróżnieniu od foodtrucków nasza mobilna „restauracja” karmi kulturą, sztuką i bogatymi treściami opartymi na wartościach nieprzemijających.

Aktualnie jesteśmy na etapie przystosowywania samochodu pół-ciężarowego do potrzeb mobilnego nośnika kultury. Trwają prace nad projektem graficznym zewnętrznej części SACROTRUCKA, wyposażeniem zaplecza technicznego – tablic interaktywnych, sprzętu do projekcji filmowych w plenerze oraz stworzenie kawiarni serwującej papieskie smakołyki. Inauguracja działalności SACROTRUCKA odbędzie się na Wigrach. Podczas wydarzenia zostanie wystawiona sztuka na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Przed Sklepem Jubilera”.

Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030. Za realizację odpowiada Centrum Oświatowo Dydaktyczne w Ełku, które od lat sprawuje pieczę nad Szlakami Papieskimi w Diecezji Ełckiej we współpracy z Fundacją Szlaki Papieskie z Krakowa, która zgodnie z życzeniem Karola Wojtyły dokumentuje wszystkie miejsca w Polsce, które nawiedzał jako kapłan, biskup, kardynał i papież - pielgrzym. W tens sposób propagowana jest turystyka jako wyraz troski o zdrowie fizyczne i duchowe człowieka.

W trakcie wizyty SACROTRUCKA w danej miejscowości Centrum Oświatowo Dydaktyczne udostępni indywidualny punkt spotkań i porad (np. z psychologiem lub prawnikiem). Jeżeli jedno spotkanie nie wystarczy, a SACROTRUCK pojedzie dalej, zawsze będzie można zwrócić się o pomoc w stałej siedzibie Centrum Oświatowo Dydaktycznego w Ełku.